Literární archiv Památníku národního písemnictví - Chmelík Antonín

Vyhledávání:
Antonín Chmelík
(1924-1995)


Narodil se 5. 2. 1924 ve Žďáru u Kumburka, zemřel 29. 5. 1995 v   Praze.
Knihař, národopisný malíř.
Vyučil se knihařem u Rudolfa Maška v   Lomnici nad Popelkou, později pracoval jako kreslič map v   Zeměměřičském družstvu Geoplan v   Nové Pace a v   Kartografii v   Praze. Jeho láska k   rodnému kraji a preciznost v   kreslení ho přivedla k   národopisným a dokumentárním kresbám podkrkonošských roubených stavení a později i ke kresbám hradů a dalších památek. Uplatňoval zvláště perokresbu a akvarel. Své kresby vytvořil i pro kroniky několika obcí v   okolí Lomnice nad Popelkou, ilustroval i lidové písně atd. Uspořádal řadu výstav svých děl a stal se i spolupracovníkem četných etnografických pracovišť. Kresby publikoval od svých šestnácti let.
Věnoval se i soupisu pomístních jmen na Lomnicku pro Ústav pro jazyk český Československé akademie věd.
Osobní fond Antonína Chmelíka je torzem, které získal literární archiv Památníku národního písemnictví v   roce 1982 (č. př. 84/82). Tvoří ho několik souborů Chmelíkových kreseb ze severovýchodních Čech a několik výstřižků. Je uložen ve dvou archivních kartónech a zahrnuje období 1950 - 1995.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace