Literární archiv Památníku národního písemnictví - Janda-Cidlinský Bohumil

Vyhledávání:
Bohumil Janda-Cidlický
(1831-1875)

Narodil se 1. 5. 1831 v Pátku u Poděbrad, zemřel 29. 9. 1875 v Poděbradech.
Vlastním jménem Bohumil Janda. Přívlastek Cidlinský užíval od 2. poloviny 50. let. Byl synem učitele. Nejprve navštěvoval hlavní školu v Poděbradech, od roku 1845 pak Akademické gymnázium v Praze. Zde se stal členem přátelského studentského kroužku (Neruda, Pfleger), usilujícího o novou tvorbu pod vlivem H. Heina. Roku 1856 dokončil práva. Pak pracoval jako praktikant ve státní finanční správě, od roku 1863 se stal úředníkem zemské samosprávy.
Psal prózy, básně a překládal. Působil v Umělecké besedě, byl starostou Akademického čtenářského spolku. V Lumíru debutoval povídkou Z pamětí Čápa. Své verše sebral později do souboru Básně. Převládá v nich forma lidové písně a vliv poezie B. Jablonského. Jako prozaik čerpal látku ze života venkovské a městské inteligence (novela Jaroslav). V próze i v poezii se postupně zbavuje subjektivismu. Zájmem o husitství se stal bezprostředním předchůdcem Václava Beneše Třebízského a Aloise Jiráska.
Podrobnější biografické a bibliografické informace je možno nalézt v Lexikonu české literatury.
Fragment osobního fondu Bohumila Jandy-Cidlinského obsahuje hlavně korespondenci přijatou a odeslanou, rukopisy básní a dva jeho deníky. Na počátku 20. století byl postupně získán Archivem Národního muzea a je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 1919, 1922, 49/65, 30/72, 57/64 a 366/49. Fond zahrnuje období 1846 – 1925.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace