Jiří Jelen
(1906-1961)
Doktor práv, narodil se 3. prosince 1906 v Mělníce, zemřel 28. července 1961. Reálné gymnázium studoval v Mělníce, právnickou fakultu v Praze, kde byl promován na doktora práv. Již od svého mládí byl získán pro otcův tiskařský podnik, který měl znamenitou tradici. Jiří Jelen navázal na rodinnou tiskařskou tradici a přivedl závod svou intenzívní prací ke značnému rozkvětu. Jelenova spolupráce s Oldřichem Menhartem a jinými výtvarníky dávala jeho tiskům vysokou úroveň. Vedle tiskařství, kterému věnoval odbornou i praktickou pozornost, byl Jiří Jelen zaníceným milovníkem svého rodu, rodného města, rodného kraje a jeho historie. Z rozsáhlé a pečlivé korespondence je patrné, jak velikou péči věnoval tomu, aby shromažďoval listinné i jiné památky, které se týkaly jeho rodu. Se stejným úsilím a pečlivostí se věnoval kulturnímu životu a historii Mělníka a Mělnicka. Tu našel dobrého a spolehlivého pomocníka a rádce v řediteli mělnického gymnázia a archiváři Josefu Stáhlíkovi. Zájem o historii rodného kraje přivedl Jelena k tomu, aby prostudoval činnost liběchovského mecenáše a osvícence Antonína Veitha a jeho vliv na české národní obrození. Ze zachované korespondence, z pracovních poznámek i rukopisů si můžeme učinit představu, jak velikou a houževnatou práci věnoval tomuto úkolu. Podařilo se mu získat nejen velké množství pečlivě utříděných poznatků o rodině Veithově a o spolupracovnících Antonína Veitha, ale podařilo se mu zachránit a koupit fragment korespondence Veithovy rodiny.
Pozůstalost Jiřího Jelena , kterou literární archiv získal darem od manželky zemřelého Jiřího Jelena Milady Jelenové v roce 1965, je cenná a obsahuje mnoho zajímavého historického materiálu. Oddaná láska Jiřího Jelena k historii rodu a kraje jej dovedla až k tomu, že se vypracoval na odborníka rozsáhlých vědomostí, pečlivého sběratele a opatrovatele kulturních památek. Je škoda, že smrt zabránila Jiřímu Jelenovi, aby mohl shromážděného materiálu využít k publikační činnosti, která by jistě přinesla řadu nových a cenných poznatků. Při pořádání pozůstalosti Jiřího Jelena byla vyčleněna část písemného materiálu dokumentární povahy, která se týká Antonína Veitha a Františka Emanuela Velce.
Pozůstalost je uložena v osmi kartónech pod různými přírůstkovými čísly v rozmezí 84/65 - 13/69. Zahrnuje období 1839 - 1961.