Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kafka Alois

Vyhledávání:
Alois Kafka
(1908-1980)

Narodil se 20. září 1908 , zemřel 17. září 1980 v Sobotce. Po gymnaziálních studiích absolvoval medicínu a po kratším působení na několika místech se spolu se svou kolegyní a manželkou MUDr. Marií Kafkovou, rozenou Bílkovou usadil v roce 1935 v Sobotce, kde pracovali po celý život jako praktičtí lékaři. Kromě toho se věnovali společenskému a kulturnímu působení.
Alois Kafka byl nadšeným divadelním ochotníkem a loutkářem, založil v Sobotce skauting a jako výborný malíř byl autorem desítek obrazů, grafik a ilustrátorem řady knížek a časopisů. Na tomto úseku spolupracoval zvláště se soboteckou tiskárnou Leopolda Lažana a se Zpravodajem Šrámkovy Sobotky.
Kromě toho se věnoval i literární a písňové tvorbě. Vydal např. knížku o básníku Václavu Šolcovi Chaloupky naše, zdramatizoval povídku Karla V. Raise Skleník a tvořil i hry pro loutky. Redigoval i sobotecký skautský časopis TeePee. V různých časopisech jsou pak roztroušeny jeho odborné příspěvky lékařské, umělecko historické (o Humprechtu), turistické, loutkářské aj.
Alois Kafka je rovněž zakladatelem tradic Šrámkovy Sobotky, jejíž první ročník inicioval v roce 1947 k básníkovým sedmdesátinám. Ale teprve po deseti letech se ujala tradice každoročního soboteckého prázdninového festivalu.
Písemnou pozůstalost Aloise Kafky získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1993 delimitací od Okresního archivu Jeřice. Obsahuje převážně písemnosti týkající se loutkářství a festivalu Šrámkova Sobotka. Fond je uložen v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 61/93 a zahrnuje období 1947 - 1966.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace