Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kalfus Radim

Vyhledávání:
Radim Kalfus
(1920-1985)

Narodil se v Liberci 23. ledna 1920, zemřel 8. července 1985 v Nové Pace.
Pocházel z rodiny ředitele české měšťanské školy v Liberci, rodově spjaté se Železnobrodskem. Gymnázium vystudoval v Praze, kde se otec stal okresním školním inspektorem. Studia na právnické fakultě Univerzity Karlovy přerušil po uzavření vysokých škol roku 1939 a působil pak jako kazatel Jednoty bratrské a organizoval koncerty České filharmonie.
V roce 1947 se oženil s Růženou Barešovou a stal se ředitelem studia Československého rozhlasu v Liberci. Od roku 1950 byl ústředním tajemníkem Jednoty bratrské, pracoval v mírovém hnutí a v Československém červeném kříži. Vykonal řadu zahraničních cest, mj. na bratrskou univerzitu v Betlehemu v USA a do africké Lambaréné, kde se spřátelil s Albertem Schweitzerem. Ten ho později dokonce pozval na oslavu svých devadesátin. Také spisovatelka Leontina Mašínová patřila do okruhu jeho přátel, spolupracoval s ní na několika dílech a upravil k vydání její paměti.
Fragment jeho písemné pozůstalosti získal literární archiv Památníku národního písemnictví roku 1986 od rodiny. Tvoří ho několik ukázek korespondence, dokladů a tisků, které dokumentují život a dílo Radima Kalfuse. Písemnosti jsou uloženy v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 36/86 a zahrnují období 1940 - 1985.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace