Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kamarýt Josef Vlastimil

Vyhledávání:
Josef Vlastimil Kamarýt
(1797-1833)

Narozen 21. 1. 1797 ve Velešíně, zemřel 19. 3. 1833 v Táboře. Po studiích na piaristickém gymnáziu v Českých Budějovicích absolvoval 1. ročník filozofie v Praze, poté pokračoval v Českých Budějovicích, kde v letech 1820 – 1824 studoval teologii. Během studií se seznámil s Františkem Ladislavem Čelakovským, J. Chmelenským atd. Zajímal se o polskou, ruskou, francouzskou a anglickou literaturu a jazyky, začal zapisovat pořekadla, přísloví, písně. Kaplanoval v Táboře, poté v Klokotech. Měl poměrně široký okruh přátel, např. J. V. Plánek, J. J. Jungmann, J. Marchal, F. J. Vacek Kamenický, K. A. Vinařický – tato jména se také objevují v jeho pozůstalosti. Literárně začal tvořit roku 1816, psal do Časopisu pro katolické duchovenstvo, Čechoslovana, almanachu Krok. Knižně vydal např. sbírku Smíšené básně a 2 díly České národní duchovní písně, jeho práce vycházely i posmrtně, v edicích vyšla jeho korespondence s Františkem Ladislavem Čelakovským.
Pozůstalost Josefa Vlastimila Kamarýta je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 5/23 – 31/63 a obsahuje korespondenci přijatou, dále odeslanou, cizí (v menšině), rukopisy vlastní i cizí. Z poměrně velkého počtu přijatých dopisů lze poznat čilost styků mezi přáteli – vlastenci, značný rozsah jejich vědomostí a aktivit. Hodně přátel měl Kamarýt mezi duchovenstvem, z jejichž dopisů lze vyčíst jejich smýšlení, situaci a činnost. Rozsáhlá a zajímavá je korespondence s Františkem Ladislavem Čelakovským z let 1818 – 1832, která obsahuje přes 170 dopisů. Objevují se zde úvahy Čelakovského o sobě, informace o dění v Praze, posílá Kamarýtovi též své básně, písně, překlady. Zahrnuje období 1816 – 1856.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace