Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kantůrková Eva

Vyhledávání:
Eva Kantůrková
(1930)


Narodila se 11. května 1930 v Praze. Po maturitě na dělnické přípravce studovala filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byla tajemnicí Československého svazu mládeže na Strojní fakultě Českého vysokého učení technického, spisovatelkou z povolání, signatářkou a mluvčí Charty 77.
V květnu 1981 po zadržení francouzského kamiónu se zakázanou literaturou byla obviněna z podvracení republiky a zatčena, bez soudu se dočkala propuštění v roce 1982. V listopadu 1989 patřila k zakladatelům Občanského fóra. Stala se poslankyní České národní rady a členkou předsednictva. Od roku 1964 publikovala v novinách a časopisech: Rudé právo, Literární noviny, Kulturní tvorba, Plamen, Práce, Film a doba aj., později v samizdatových a exilových periodikách: Listy (Řím), Svědectví (Paříž), Obrys (Mnichov), Rozmluvy (Londýn) aj., kam přispívala fejetony a eseji. Také spolupracovala s domácími samizdatovými edicemi: Petlice, Kvart a Edice Expedice.
Osobní fond E. Kantůrkové tvoří převážně její rukopisy (často v několika verzích). Je uložen v 5 archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 121/94.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace