Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kinský Karel

Vyhledávání:
Karel Kinský
(1901-1969)

Narodil se 2. srpna 1901 v Turnově, zemřel 28. března 1969 v Turnově. Od mládí projevoval své kreslířské schopnosti. V letech 1918 - 1920 hospitoval kreslení, modelování a tvaroznalství na  odborné škole klenotnické v Turnově. V letech 1921 - 1928 byl posluchačem Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, tam se učil v ateliéru V. H. Brunnera.
Po ukončení studií se usadil v rodném Turnově. Obor jeho práce byla hlavně kresba a malba květin, travin, stromů, krajinných motivů, drobnomalba na pergamenu a kůži, malba pastelem, ilustrace, fotomontáže, příležitostné kresby, volná i užitková grafika. Nakreslil početné řady kreseb, akvarelů i pastelů, krajinářských záběrů z Českého ráje a Turnova.
Vyřezával též filigránské dřevěné figurky, které zdobil pravými kameny, korály, sklem a kostí. Vydal o nich soukromý tisk. Také pracoval v miniaturní mědi a ocelorytině. Jedním z nejhlavnějších oborů jeho práce byla užitková grafika. Ex libris bylo jeho prvním výtvarným projevem. V roce 1918 vyryl do dřeva první ex libris J. Kouby. Od té doby jich vytvořil několik set různými technikami: kresbou, akvarelem, dřevorytem, litografií, linoleorytem, mědirytem a typograficky.
Svá díla vystavoval v Los Angeles, Lisabonu, Praze, Pardubicích, Mladé Boleslavi a na všech členských výstavách Turnovského díla v Turnově. Byl jedním z jeho zakladatelů a řadu let byl jeho jednatelem.
Osobitě zasáhl i do oblasti publicistické jako autor a vydavatel uměleckých tisků o význačných osobnostech a jejich vztazích k Českému ráji (M. Aleš, M. Švabinský, P. Bezruč, J. K. Tyl, E. Karel). Napsal rovněž několik set vlastivědných článků o Turnovsku.
V pozůstalosti se zachovala část korespondence, především blahopřání k jeho 50. narozeninám. Převážnou část pozůstalosti tvoří výstřižky a tisky o rodném kraji a soubory výstřižků věnovaných Z.  Kratochvílovi, J. Pekařovi, J. V. Šimákovi, A. Markovi a J. K. Tylovi.
Literární pozůstalost K. Kinského je nyní uložena ve třech archivních kartónech pod  přírůstkovým číslem 10/95 a zahrnuje období 1861 - 1968. Další část jeho pozůstalosti je uložena v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace