Literární archiv Památníku národního písemnictví - Klecandová-Martenová Anna

Vyhledávání:
ANNA KLECANDOVÁ-MARTENOVÁ
(1893 - 1974

Anna Kopalová se narodila 8. 2. 1893 v Turnově, zemřela 2l. 1 1974 v Přepeřích u Turnova. Spisovatelka, kulturní pracovnice.
Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a provdala se za básníka Miloše Martena (vlastním jménem Šebesta, 1883 - 1917). Jejím druhým manželem byl generál Vojtěch V. Klecanda (1888 - 1947), legionář a významný činitel prvorepublikové československé armády, který působil i v zahraničí, např. při budování armády v Kolumbii.
Z jejího díla jsou známy prózy Život v Indii (1919), ilustrované autorčinou přítelkyní Zdeňkou Braunerovou. Kromě této knihy napsala řadu článků a často také přednášela. Používala literárního pseudonymu Aťa Martenová.
Osobní fond Anny Klecandové-Martenové získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1979 (č.př.71/79) zásluhou redaktora Josefa V. Kučery ze Semil. Obsahuje odeslanou korespondenci Anny Klecandové-Martenové, kterou adresovala manželům Františce a Adolfovi Zapletalovým ze Semil. Část této korespondence redaktor Kučera přepsal v regestech. Fond je doplněn několika výstřižky o Anně Klecandové-Martenové a Zdeňce Braunerové a připojena je i obhajoba generála V. Klecandy před Národním soudem v roce 1946.
Fond zpracoval Karol Bílek, je uložen v jednom archivním kartónu a zahrnuje období 1946 - 1974.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace