Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kleinschnitzová Flora

Vyhledávání:
FLORA KLEINSCHNITZOVÁ
(1891-1946)

Narodila se 16. 3. 1891 v Brumově v okrese Zlín, zemřela 16. 9. 1946 v Praze.
Maturovala na reálce v Uherském Brodě, v letech 1913 - 1919 studovala na  Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Od roku 1919 působila v Univerzitní knihovně v Praze, v oddělení rukopisů a starých tisků. Od roku 1929 byla docentkou československé a slovenské literatury se zvláštním zřetelem ke knihovnictví na Karlově univerzitě v Praze.
Věnovala se literatuře 19. století, dílu J. Dobrovského, K. S. Macháčka, J. Nerudy, K. Světlé, T. Novákové aj. Jako žákyně J. Vlčka se orientovala také na slovenskou literaturu. Vydala korespondenci S. B. Hroboně s B. Rajskou, korespondenci Štúrovců aj. Napsala monografii o A. Sládkovičovi atd. Zajímaly ji také otázky spisovné slovenštiny (Die  Slowakische Schriftsprache).
Psala studie, životopisné a bibliografické články o osobnostech české a slovenské literatury a recenze českých a slovenských knih do Slovenských pohľadů, Živeny, Listů filologických, Slovanské knihovědy aj. Spolupracovala s nakladatelstvím Družstevní práce při  vydávání děl slovenských autorů. Byla členkou Literárního odboru Matice slovenské a Učenej spoločnosti Šafárikovej.
Zabývala se také švédskou literaturou a česko-švédskými vztahy. Zkoumala i staré tisky, vydávala jejich soupisy, připravovala výstavy v Praze i v zahraničí.
Důležité jsou její studie Vox saeculi (příspěvky k poezii českého humanismu) a studie o osudu knihovny Tychona Brahe, dílo Seltene Bohemica des 16. Jahrhunderts in schwedischen Bibliotheken.
Fragment písemné pozůstalosti Flory Kleinschnitzové je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v  jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 37, 38/86 a obsahuje hlavně rukopisy studií a článků. Je zpracován pod přírůstkovým číslem 37/86 a zahrnuje období 1893 - 1941.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace