Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kočí Stanislav

Vyhledávání:
StanislavKočí
(1887-1948)

Narodil se 7. listopadu 1887 v Praze, zemřel 18. února 1948 v Praze. Knihkupcem se vyučil u pražského knihkupce Františka A. Urbánka, v letech 1902 - 1904 absolvoval odbornou školu Grémia pražských knihkupců a nakladatelů v Praze. Pak pracoval v  knihkupectvích A. Neuberta v Praze a A. Píši v Brně; v roce 1919 si otevřel samostatné knihkupectví v Brně v Radnické ulici. Zde se spřátelil s mnoha významnými literárními osobnostmi Moravy a ve dvacátých letech vydal řadu jejich děl knižně ve svém nakladatelském podniku. Kmenovým autorem byl Jiří Mahen, dále zde vyšla díla V. Nezvala, Č. Jeřábka, F. Götze a dalších. Výtvarně řešil knihy převážně Eduard Milén.
Firma ani po přeměně na akciovou společnost neprosperovala a Kočí odešel koncem dvacátých let do Prahy, kde působil jako ředitel knihkupectví Orbis a po válce v nakladatelství Brázda. Nad hrobem promluvil jeho bývalý zaměstnanec z brněnského knihkupectví, básník František Halas.
Fragment písemné pozůstalosti obsahuje zajímavou korespondenci (zvláště s Jiřím Mahenem), která se týká především edičních záměrů. Dále ze svého působení v Orbisu uchoval zajímavou korespondenci adresovanou Františku Halasovi, Jaromíru Johnovi i nakladatelství, dokumentující ediční práci Orbisu, zvláště kalendáře na rok 1928 a sborníku o  maminkách. Mezi cizími rukopisy najdeme i materiály Františka Halase a Josefa Hory. Cenná je i malá sbírka úředních tisků a jednotlivých čísel novin z první poloviny 19. století.
Celá literární pozůstalost Stanislava Kočího je uložena ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 38/93 a vztahuje se k období 1815 - 1946.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace