Literární archiv Památníku národního písemnictví - Konůpek Jan

Vyhledávání:
Jan Konůpek
(1883-1950)

Narodil se 10. 10. 1883 v Mladé Boleslavi, zemřel 12. 3. 1950 v Novém Městě nad Metují.01yl významným českým výtvarným umělcem grafikem, ilustrátorem, rytcem a profesorem grafické školy v Praze. Patřil mezi vrstevníky generace protiimpresionistické, tkví ještě více velkým romantickým a mystickým založením v symbolismu okruhu Březinova a Moderní revue.
Vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze a působil na Akademii výtvarného umění v Plzni (1906 - 1908). Jeho učitelem byl Alessandro de Pian.
Významnou složku rozsáhlé Konůpkovy tvorby tvoří jeho rané dílo ovlivněné symbolismem. Prvky kubismu a secese se objevují v jeho pozdějších ilustracích, vignetách, návrzích na vazby a knižních listech grafických cyklů.
Mezi nejznámější práce patří ilustrace Máje K. H. Máchy, Kytice K. J. Erbena, Dantova Pekla, Hamleta, Mackbetha, Dona Juana, Apokalypsy, Odyssey atd. (Kresby a lepty - Hollar 1924, velkolepá výstava 1934). Do roku 1932 vytvořil na 120 velmi vyhledávaných exlibris (viz Jan Konůpek exlibris a příležitostná grafika od Miloslava Novotného).
Ilustroval a lepty opatřil mnoho knih E. A. Poea, K. M. Čapka-Choda, básně Otokara Březiny atd.
Konůpek se inspiroval také kopiemi Rembrandta, jak sám píše ve své knize Od křídy k rydlu nebo O barevném leptu.
Oženil se s Marií Dadákovou, která zemřela roku 1955 v Praze. Je autorkou Kuchařky čs. hospodyně a knihy Časové pokyny pro úsporné vaření.
Veškerý fond tvoří přijatá korespondence. Mezi nejvýznamnější pisatele patří např. Josef Čapek, Stanislav Kostka Neumann, Alois Dyk, Jakub Deml, Josef Mach, Miloslav Novotný atd. Zastoupeny jsou i výtvarné spolky jako Hollar, Mánes aj.
Podrobněji se lze o Konůpkově díle dočíst v Boleslavanu z let 1933 - 1934, s. 92 - 93.
Přijatá korespondence Jana Konůpka je uložena ve třech archivních kartonech pod přírůstkovým číslem 27/75 a zahrnuje období 1906 - 1948.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace