Literární archiv Památníku národního písemnictví - Koukl Antonín

Vyhledávání:
Antonín Koukl
(1860-1884)

Narodil se 1. května 1860 v Praze, zemřel 26. února 1884 tamtéž.
Pocházel z pražské měšťanské rodiny, studoval na Akademickém gymnáziu (maturoval v roce 1878) a poté na právnické fakultě v Praze. V roce 1883 stižen tuberkulózou studia přerušil.
Básník, dramatik a prozaik, následovník cesty ruchovců, autor sociálních, humoristických a satirických veršů, veseloher, frašek a libret ke komickým operám.
Z básnických prací je nejvýznamnější sbírka Písně o mozolech z roku 1884. Povídky a ostatní verše byly zveřejněny pouze časopisecky (Květy, Světozor aj.).
Scénicky byla provedena např. hra Kavalírkové (v roce 1883). Libreta vytvořil ke komickým operám K. Kovařovice, J. Hartla a J. Nešvery (např. Kovařicovi Ženichové).
Fond obsahuje především rukopisy dramatických prací a básní, které nebyly nikde zveřejněny. Tyto práce precizně ilustrují postup Kouklovy básnické metody (více variací veršů, přepisy her atd.) a seznamují zájemce blíže s osobností autora. Zajímavostí jsou karikatury, které se Koukl (většinou neúspěšně) snažil publikovat v soudobých časopisech.
Literární pozůstalost Antonína Koukla je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 26/14. Zahrnuje období 1880 – 1882.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace