Literární archiv Památníku národního písemnictví - Vodička Stanislav

Vyhledávání:
Stanislav Vodička
(1910-1982)

Narodil se 15. 3. 1910 v Rožďalovicích, zemřel 26. 11. 1982 ve Velkém Meziříčí.
Knihař, spisovatel.
Pocházel z chudé domkářské rodiny a měl šest sourozenců. Po ukončení měšťanské školy v Rožďalovicích se zde vyučil uměleckým knihařem u skutečného mistra tohoto oboru Jendy Rajmana. Povinnou praxi absolvoval u dalšího vynikajícího knihaře Ludvíka Bradáče v Praze.
Základní vojenskou službu vykonal v Trutnově, po návratu opět krátce pracoval u Jendy Rajmana a pak u Františka Švece v Dobrušce. V roce 1934 se osamostatnil jako umělecký knihař v Tasově. Pracoval zde i v Sokole a byl místním kronikářem. V roce 1950 se stal členem Svazu československých výtvarných umělců. V roce 1951 musel svou živnost uzavřít a pak pracoval až do odchodu do důchodu v Kablu ve Velkém Meziříčí, kam se po deseti letech rodina přestěhovala.
V roce 1937 se oženil s Ludmilou Vysoudilovou, měli jedinou dceru Ludmilu.
Na jeho život mělo velký vliv přátelství s Jakubem Demlem. Ten podnítil i jeho literární tvorbu. Vodička byl okouzlen krásami přírody a přírodní obrázky jsou také podstatnou částí jeho díla (Tam, kde usínají motýlové, Planina ticha). Další část tvoří vzpomínky na Jakuba Demla. Většina Vodičkovy tvorby vyšla tiskem až po jeho smrti hlavně zásluhou Vladimíra Binara.
Fragment osobního fondu Stanislava Vodičky tvoří hlavně rukopisy jeho přírodních obrázků a cenné vzpomínky na Jakuba Demla. Do Literárního archivu Památníku národního písemnictví je věnovala jeho manželka, byly zpracovány pod přírůstkovým číslem 46/2001 a jsou uloženy v jednom archivním kartonu. Zahrnují období 1946 - 2001.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace