Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kučera Otakar

Vyhledávání:
Otakar Kučera
(1906-1980)

Narodil se 6. května 1906 v Jilemnici, zemřel 25. února 1980 v Praze.
Vystudoval gymnázium v Chrudimi a potom právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1927). Byl zaměstnán jako advokátní koncipient u JUDr. Ivana Sekaniny v Praze, přitom přispíval různými články do Václavkova U-Bloku a Střediska. Týkaly se hlavně nové české literatury, surrealismu atd. Publikoval i v Tvorbě a r. 1935 redigoval Sborník 1935. Užíval pseudonymů Karel Jiříček, B. Krígl aj.
Těsně před druhou světovou válkou začal studovat lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, neboť ho stále více zajímala psychiatrie. Studia dokončil až po znovuotevření českých vysokých škol (1946) a působil nejprve jako asistent prof. Zdeňka Myslivečka, později v psychiatrických léčebnách v Havlíčkově Brodě, Dolních Počernicích a v Praze. Věnoval se hlavně dětské psychiatrii a psychoanalýze; překládal spisy S. Freuda a redigoval vydávání jeho díla. Napsal řadu odborných knih a studií, ale věnoval se také moderní francouzské poezii.
Fragment jeho pozůstalosti získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1989 prostřednictvím jeho přítele dr. Jiřího Žantovského. Celá literární pozůstalost je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 37/89 a tvoří ho obsáhlá studie Vývoj moderní lyriky francouzské.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace