Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kučerová Anna

Vyhledávání:
Anna Kučerová
(1896-1975)

Narodila se 3. dubna 1896 v Hradci Králové. Její otec Karel Kučera byl středoškolským profesorem a známým překladatelem ze severských jazyků. Obecnou školu navštěvovala na Královských Vinohradech v Praze, později absolvovala Městskou vyšší dívčí školu v Praze a jazykové kurzy angličtiny a francouzštiny. Pracovala pak jako překladatelka a soukromá učitelka řečí. Stýkala se přátelsky s předními spisovateli a umělci: s básníky F. Halasem, S. Hanušem, R. Medkem, P. Křičkou, K. Tomanem, s malířem F. Kyselou, architekty Josefem Fantou a Ladislavem Machoňem aj. Zemřela v Praze roku 1975.
Fragment její písemné pozůstalosti získal LA PNP v r. 1975. Nejcennější v něm je obsáhlý soubor dopisů básníka a hudebního kritika Stanislava Hanuše, v němž najdeme zajímavé postřehy ze života a činnosti českých umělců v letech 1928 - 1942 (kdy Hanuš v sanatoriu na Pleši zemřel po předchozím věznění) a komentáře k soudobému kulturnímu životu.
Písemná pozůstalost Anny Kučerové je uložena ve 2 archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 68/75 a zahrnuje období 1902 - 1945.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace