Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kukučín Martin

Vyhledávání:
Martin Kukučín
(vl. jm. Martin Bencúr)
(1860-1928)

Martin Kukučín, vl. jm. MUDr. Martin Bencúr, je nejvýznamnějším představitelem prvního období slovenského realismu. Debutoval v roce 1883. Jeho dílo obsahuje povídky, romány a divadelní hru. Často se hodnotil i hodnotí společně se S. Hurbanem Vajanským a P.  Országhem Hviezdoslavem, ačkoli Vajanský byl už na vrcholu svých tvůrčích sil, když Kukučín teprve vstupoval do literatury. Jaroslav Vlček o něm napsal: „Čo Hornokubínec P.  O.  Hviezdoslav vyrozprával veršom, to besiedkovou prózou previedol Jasenovec Bencúr - Kukučín, najobdarenejší tvorca pospolitých genrov a najumnejší pestovateľ našej ľudovej novely“.
Martin Kukučín se narodil 17. května 1860 v Jasenové (okr. Dolní Kubín). Vyrůstal ve  vesnickém prostředí a poznal tedy dokonale jeho všední i sváteční podobu. Studoval v  Revúci, Martině a Banské Bystrici, v Kláštore pod Znievom ukončil učitelský ústav. Později absolvoval v Praze studium medicíny. V té době aktivně pracoval v pražském slovenském studentském spolku Detvan, jeho členem byl do roku 1893. V Praze také vznikla řada povídek, oživujících spisovatelovy vzpomínky na dětství, jako např. Veľkou lyžicou, Úvod k  vakáciam ad.
Po skončení lékařského studia se Kukučín stal praktickým lékařem v Selcích na  ostrově Brač (Jugoslávie), kam přišel r. 1894. Jako lékař měl možnost ještě důkladněji poznávat život ve svém okolí. V Selcích napsal (kromě řady dalších povídek) jeden z  nejlepších slovenských románů v předpřevratovém období - Dom v stráni. V roce 1907 Kukučín odešel do Jižní Ameriky, do Buenos Aires. V tomto prostředí vznikl román Mať volá. V biografickém románu Mikuláš Blahosej Krasoň, inspirovaném životními osudy štúrovského romantika, mesianisty Sama Bohdana Hroboně, se pak vyrovnal i s některými otázkami vzájemných vztahů mezi Čechy a Slováky.
Martin Kukučín zemřel 21. května 1928. Jeho tělesné pozůstatky byly převezeny v  říjnu 1928 na národní hřbitov v Martině.
Fragment literární pozůstalosti Martina Kukučína se do literárního archivu PNP dostal společně s písemnou pozůstalostí J. Menšíka. Je uložen ve 3 archivních kartónech pod  přírůstkovými čísly v  rozmezí 354/33 – 370/42. Jeho nejvýznamnější částí je pracovní rukopis románu Dom v stráni, řada dalších rukopisů prozaické tvorby a rukopisy cestopisných črt I. - VIII. Bez zajímavosti není ani drobný fragment Kukučínovy přijaté korespondence, zejména soubor dopisů Jura Jánošky. Fond zahrnuje období 1893 – 1905. Rozhodující část literární pozůstalosti Martina Kukučína je uložena v Literárním archivu Matice slovenské v  Martině.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace