Literární archiv Památníku národního písemnictví - Landfrass Alois Josef

Vyhledávání:
Alois Josef Landfrass
(1797-1875)  


Narodil se roku 1797 v Jindřichově Hradci a zemřel 9. 5. 1875 tamtéž.
Vystudoval jindřichohradecké gymnázium a filozofii v Praze a od roku 1818 pracoval v otcově knihkupectví a tiskárně v Jindřichově Hradci. Roku 1825 převzal rodinný podnik a tiskárnu rozšířil o tisk kovorytů a litografií a knihařství. V roce 1835 založil filiálku tiskárny v Českých Budějovicích a o čtyři roky později v Táboře.
Od roku 1826 působil Alois Josef Landfrass jako místní školní dozorce. Tento úřad vykonával téměř čtyřicet let. Byl také členem městské rady a jedenáct let (1850 - 1861) byl starostou Jindřichova Hradce.
Alois Josef Landfrass je autorem několika divadelních her a povídek, ale daleko větší význam měla jím vedená tiskárna, která produkovala náboženské a jiné drobné tisky, ale i české historické kroniky a další větší knihy.
Osobnosti A. J. Landfrasse a celé Landfrassově tiskárně byla v roce 1997 věnována vědecká konference v Jindřichově Hradci.
Osobní fond A. J. Landfrasse je uložen v literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu a je zpracován pod přírůstkovým číslem 228/33. Písemnosti získal v roce 1933 archiv Národního muzea. Fond obsahuje fotografické portréty A. J. Landfrasse a jeho pokračovatelů Viléma Landfrasse st. a Viléma Landfrasse ml. a řadu tisků pocházejících z jejich tiskárny. Písemnosti nejsou datovány, pouze dva tisky byly vydány v letech 1852 a 1853.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace