Literární archiv Památníku národního písemnictví - Langer Josef Jaroslav

Vyhledávání:
Josef Jaroslav Langer
(1806-1846)


12. 11. 1806 Bohdaneč - 28. 4. 1846 Bohdaneč.
Josef Jaroslav Langer se narodil v Bohdanči u Pardubic, kde jeho otec zastával úřad důchodního. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, kde profesoři Chmela a Klicpera působili na jeho národní uvědomění a probudili v něm touhu po literární tvorbě. Po dvouleté filozofii v Praze se zapsal na práva, ale ve víru probouzejícího se národního života se už studiu nevěnoval a dal přednost literární tvorbě. Přispíval do Muzejního časopisu, Čechoslava a Květů. S přáteli Frantou a Tomíčkem vydával u nakladatele Jana H. Pospíšila časopis Čechoslav. Od roku 1830 žil ve svém rodišti, kde pomáhal otci v hospodářství i úřadě a marně toužil po Praze a jejím literárním ruchu. Zpočátku se věnoval i zde literární tvorbě a národopisnému sběratelství, byl duší společenského života (merendy, ochotnické divadlo). Ale od roku 1835 se stále více objevují příznaky duševní choroby, pod jejímž vlivem zničil i některé své písemnosti. Pohřben je v Bohdanči.
Ve fondu J. J. Langra nejsou zachovány téměř žádné doklady a korespondence chybí úplně. Jsou zde však zachovány rukopisy nebo jejich části téměř všech hlavních prací: nejstarší básně, snad ještě ze studentských let, Bajky, Kopřivy, Selanky, Bohdanecký rukopis i Den v Kocourkově a České krakováčky. Z národopisných studií je zde uložena studie České prostonárodní písně a v opisu Antonína Rybičky i německy psaná studie o české svatbě. Český převod ukázek z ruských bylin je zachován v pracovní verzi základního překladu.
Základem tohoto souboru rukopisů byly zřejmě rukopisy shromážděné pro vydání Langrových spisů (nekritické vydání) u nakladatele Kobra v roce 1861. Národní muzeum je získalo darem od dr. Františka Slavomíra Štěpánka v roce 1896. Ve fondu jsou zachovány původní poznámky, soupisy a darovací dopis.
Fond je doplněn několika novinovými výstřižky z pozdější doby, které se vztahují
k životu a dílu J. J. Langra.
Fond je uložen v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 3/1870 – 107/55. Zahrnuje období 1826 – 1917.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace