Literární archiv Památníku národního písemnictví - Lašek Gothard Josef

Vyhledávání:
Gothard Josef Lašek
(1854-1937)


Narodil se 5. května 1854 v Chrudimi, zemřel 9. února 1937 v Čakovicích.
Vyrůstal v hudebně zaměřené rodině a hudba, ať kantorská či tzv. velká, zůstala v jeho erbu až do smrti. Studoval na reálce v Čáslavi a na učitelském ústavu v Kutné Hoře. Od roku 1873 působil jako učitel v Kostelci nad Orlicí, později jako řídící učitel v Častolovicích. Roku 1895 se stal ředitelem měšťanské školy ve Vamberku.
V Kostelci řídil pěvecký spolek Orlice, v Častolovicích a Vamberku byl ředitelem tamějších kůrů a ve Zvoleněvsi u Slaného dirigentem hudebního spolku (do roku 1921). Poslední léta svého života strávil v Čakovicích, kde řídil pěvecký spolek Lyra (1924 - 1933).
Vydával historicko-topografické spisy regionálního zaměření (Topografické či místopisné vypsání města Kostelce nad Orlicí, Rychnov 1878; Častolovice na Orlicí, Tábor 1881; Památky královského horního města Hory Kutné, Kutná Hora 1894 (s Antonínem Zavadilem); Památná místa okolí kutnohorského, Nové Město nad Metují b. d.). Psal též krátké prózy s výchovnou tematikou pro mládež. Skládal chrámové skladby, taneční skladby, sbory i žertovné písně.
Jeho pozůstalost se zachovala bohužel v torzovitém a značně neorganickém stavu. Byl způsoben i Laškovou nesoustavnou sběratelskou činností bez řádně vedené dokumentace (rukopisy neznámých autorů). Za zmínku stojí rukopis překladů českých básní do angličtiny od F. P. Kopty.
Literární pozůstalost G. J. Laška je uložena v literárním archivu Památníku národního písemnictví ve třech kartónech pod přírůstkovým číslem 268, 277 a/50, 2/51 a zahrnuje období 1860 - 1937.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace