Literární archiv Památníku národního písemnictví - Malý Jaroslav Josef

Vyhledávání:
JAROSLAV JOSEF MALÝ
(1890 - 1975)

Narodil se 1. 10. 1890 v Daruvaru, zemřel 12. 8. 1975 v Praze.
Cestovatel a spisovatel.
Jeho otec byl krejčí a pracoval v Daruvaru v dnešní Jugoslávii, kde žilo mnoho českých a slovenských krajanů. Syna ovšem poslal do Čech, aby získal vzdělání v rodné řeči. Žil u příbuzných v Křesíně, reálné gymnázium vystudoval v Lounech, potom navštěvoval filozofickou fakultu Univerzity Karlo-Ferdinandovy v Praze.
Od roku 1912 žil v Rusku, kde kromě studií cestoval, zvláště v oblasti Střední Asie. V roce 1916 se oženil s Naděždou Pavlovičovou, dcerou právníka v Petrohradu. V letech 1921 - 1926 pobýval v Číně, ale procestoval i Afganistan, Cejlon, Tibet, Indii, Indonésii, Vietnam, Mongolsko, Malajsii a Japonsko, dostal se i do severní Afriky.
Po návratu domů získal na Univerzitě Karlově v Praze doktorát přírodních věd a věnoval se psaní cestopisných knih, které vycházely v nakladatelství Družstevní práce a v dalších předních nakladatelstvích.
Fragment osobního fondu Jaroslava Josefa Malého získal literární archiv Památníku národního písemnictví v Praze v roce 2000 od jeho dcery Libuše Škorpilové-Malé (č. př. 66/2000). Obsahuje pouze rukopisy a výtisky jeho děl s úpravami pro další vydání.
Osobní fond Jaroslava Josefa Malého je uložen v jednom archivním kartónu a zahrnuje období 1935 - 1941.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace