Literární archiv Památníku národního písemnictví - Šamal Jan

Vyhledávání:
Jan Šamal
(1883-1904)


Narodil se 3. 4. 1883 na Zbraslavi, zemřel 6. 3. 1904 v Jičíně.
Básník.
Pocházel z rodiny knihovního krajského soudu. S výjimkou let 1896 - 1897, kdy navštěvoval gymnázium v Hradci Králové, studoval na gymnáziu v Jičíně, kde maturoval v roce 1902. Byl tu aktivním členem čtenářsko-literárního kroužku, na jehož činnosti se podíleli tehdejší i bývalí studenti a z profesorů hlavně Josef Vlček a Jakub Všetečka.
Šamal psal milostnou a reflexivní poezii i satirické verše. V roce 1903 vydal v Jičíně u Bedřicha Outraty vlastním nákladem sbírku básní Mladá duše, která měla značný ohlas. To už byl studentem práv v Praze, která však pro nemoc nedokončil. Jeho přítelem byl sociolog a národohospodář Jindřich Fleischner , v jehož fondu lze nalézt některé další informace.
Fragment písemné pozůstalosti Jana Šamala získal Literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 2001 od rodiny Storchovy. Obsahuje hlavně rukopisy básní i jediné vydané sbírky, ale také opisy veršů, korespondence, deníkových záznamů, poznámek z četby, úvah a výpisů J. Šamala, které v roce 1905 pořídil a vlastními poznámkami opatřil jeho přítel, historik a archivář Jan Morávek. Důležitá je dochovaná recenze sbírky Mladá duše od Šamalova spolužáka z gymnázia, romanisty, univerzitního profesora Josefa Kopala a rozbor jeho díla od literárního historika a sociologa Emanuela Chalupného.
Osobní fond Jana Šamala je uložen v 1 archivním kartónu, zpracován pod přírůstkovým číslem 36/2001 a zahrnuje období 1899 - 1905.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace