Literární archiv Památníku národního písemnictví - Kepl Rudolf

Vyhledávání:
RUDOLF KEPL
(1876 - ?)

Narodil se 2l. února 1876 v Kališti, datum a místo úmrtí se nepodařilo zjistit. Novinář, diplomatický pracovník.
Již od počátku dvacátého století byl pařížským dopisovatelem Národních listů a pak i dalších českých periodik. Patřil k předním organizátorům českého krajanského života ve Francii. Po vzniku České národní rady za první světové války byl jejím pracovníkem a seznámil se s mnoha čelnými osobnostmi našeho odboje v Paříži.
       Od počátku samostatné Československé republiky působil v České tiskové kanceláři, ale již roku 1920 se vrátil do Paříže jako úředník našeho velvyslanectví. Později pracoval ve stejném postavení na našem zastupitelském úřadě ve Švýcarsku v Ženevě a krátce i na ministerstvu zahraničních věcí v Praze. Ale stále se vracel do Paříže, kterou miloval – on i jeho žena Michaela a děti Milan a Jarmila.
K jeho nejbližším přátelům patřili Božena a Hanuš Jelínkovi, Viktor Dyk, Zdenka Dyková-Hásková, Otakar Kubín, Lothar Suchý aj.
Zlomek jeho osobního archivu v xerokopiích získal literární archiv Památníku národního písemnictví v Praze v roce 1999. Obsahuje korespondenci politiků Edvarda Beneše, Jana Masaryka, Štefana Osuského, básníka Viktora Dyka, malířů Františka Kupky a Otakara Kubína, ale jsou zde i jednotlivé dopisy Josefa a Karla Čapků, Bohuslava Martinů, Louise Barthoua, Alberta Roussela a ukázky z deníkových zápisů Otakara Kubína.
Písemnosti jsou uloženy v jednom archivním kartónu (č.př. 120/99) a zahrnují období 1902-1957.
       
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace