Literární archiv Památníku národního písemnictví - Červený Václav František

Vyhledávání:
   
VÁCLAV FRANTIŠEK ČERVENÝ
(1819-1896)

Narodil se 27. 9. 1819 v Dubči, zemřel 19. 1. 1896 v Hradci Králové.
Výrobce hudebních nástrojů, politik a kulturní pracovník, odborný spisovatel.
V dětství žil v Břežanech u Českého Brodu, kde získal i základy hudebního vzdělání. Učil se u výrobců hudebních nástrojů a po praxi u různých evropských firem si v roce 1842 založil vlastní závod na výrobu hudebních nástrojů v Hradci Králové. Specializoval se na dechové nástroje, které zdokonaloval, slavil úspěchy na mnoha mezinárodních výstavách a soutěžích, továrnu stále rozšiřoval. Bratr František vedl pobočku závodu v Americe, synové Jaroslav (1851 - 1928) a Stanislav (1854 - 1911) byli od roku 1876 společníky firmy. Další syn Otakar (1850 - 1930) vedl pobočku závodu v Kyjevě. Svými nástroji zásobovali civilní i vojenské hudby po celém světě. S manželkou Josefinou měl 13 dětí, ale jen 5 ho přežilo.
Uplatňoval se i ve veřejném a kulturním životě Hradce Králové, měl např. zásluhy o postavení tamního divadla. Působil v mnoha spolcích, vystupoval jako mecenáš a zasahoval i do politického dění. Byl zvolen čestným měšťanem Hradce Králové. K jeho přátelům patřili přední představitelé českého kulturního a společenského života, mezi nimi Josef Barák, Jan Neruda, František Palacký, František Ladislav Rieger aj.
Ve spolupráci s prof. Kristiánem Stefanem vydal knihu Hudební názvosloví a napsal i několik dalších prací věnovaných hudbě a hudebním nástrojům.
  Fragment osobního fondu Václava Františka Červeného tvoří především jeho korespondence týkající se převážně politického dění v české společnosti v šedesátých letech 19. století jak v celozemském měřítku, tak v Hradci Králové a okolí.
  Písemnosti Václava Františka Červeného získal literární archiv Národního muzea v Praze od rodiny v roce 1949 (č. př. 366/49). Fond zpracoval PhDr. František Baťha v roce 1963, revizi zpracování provedl a úvod napsal Karol Bílek, soupis napsala Magdalena Šrůtová. Písemnosti jsou uloženy v 1 archivním kartonu a zahrnují období 1838 - 1890.
   Další část fondu je uložena ve Státním okresním archivu Hradec Králové.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace