Literární archiv Památníku národního písemnictví - Boudyš Jan

Vyhledávání:

Jan Boudyš
(1897-1972)


Narodil se 13. 2. 1897 v Záhornici u Poděbrad, zemřel 19. 6. 1972 v Sobotce. Užíval literární pseudonym Ivo Budislav.
Syn z rolnické rodiny, vystudoval učitelský ústav v Kutné Hoře a hned po maturitě byl nasazen na fronty první světové války. Pak rychle vystřídal několik učitelských působišť, až v roce 1923 zakotvil v Březně u Mladé Boleslavi. Pro obec a region vykonal mnoho kulturní a vlastivědné práce. Na závěr pedagogické dráhy byl přeložen do Sobotky, s městem již dříve udržoval těsné styky. Byl švagrem malíře Václava Špály.
Tiskem mu vyšly tři samostatné básnické sbírky: Jiskření tmy (1933), Píseň života (1936), Zvěstování (1940), poslední u sobotecké firmy Lažan. Přispíval básněmi a články do více periodik a sborníků. Román Mládí zůstal v rukopise, stejně jako jiné práce, například v pozůstalosti uložená básnická sbírka Růže na hřbitovní zdi. Obsahuje básně vyznávající se ze vztahu k Fráňu Šrámkovi, Václavu Špálovi, Sobotecku.
Fragment osobního fondu obsahuje dále méně zajímavou korespondenci (převážně pozdravy od žáků) a další neobsáhlé oddíly. Literární archiv Památníku národního písemnictví fond získal pod přírůstkovým číslem 56/93 převodem ze Státního okresního archivu Jičín. Je uložen ve dvou archivních kartónech. Zahrnuje přibližně období 1930 - 1976.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace