Literární archiv Památníku národního písemnictví - Crha Václav Antonín

Vyhledávání:
Václav Antonín Crha
(1836-1905)

Narodil se 27. 9. 1836 v Kopidlně, zemřel 8. 9. 1905 v Třebechovicích.
Autor nepříliš významných historických povídek a veršů, novinář.
Vystudoval gymnázium v Hradci Králové, v r. 1856 se dal zapsat na Karlovu univerzitu jako posluchač klasické filologie. Již během studií se zúčastnil vlasteneckého hnutí studentského v Hradci Králové i ve svém rodišti a jeho okolí. Univerzitní studia nedokončil a stal se novinářem. Působil v Pražských novinách, v Národních listech, Národu, Poslu z Prahy a nejdéle v Pražském deníku.
Tiskem vydal několik sbírek povídek a veršů, většina jeho prací je však roztroušena v časopisech.
Literární archiv Národního musea získal fragment jeho literární pozůstalosti v roce 1949, několik rukopisů již v předchozích letech. Pozůstalost tvoří z větší části rukopisy jeho veršů, které se zachovaly v zápisníkách. Jsou zajímavým svědectvím studentského života a studentských zájmů 50. a 60. let 19 století. Dále zde jsou jeho zápisníky a deníky a několik literárních rukopisů.
Literární pozůstalost Václava Antonína Crhy je uložena ve 2 kartónech pod přírůstkovými čísly v rozmezí 16/20 – 366/49. Zahrnuje období 1854 – 1905.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace