Literární archiv Památníku národního písemnictví - Grosman Ladislav

Vyhledávání:
II. Dějiny archivního souboru

Dějiny archivního souboru:
Písemnou pozůstalost Ladislava Grosmana získával literární archiv Památníku národního písemnictví postupně v letech 1995-1997. Archivní materiál byl uspořádán v I. stupni evidence, zapsán do knihy přírůstků. Jednotlivým přírůstkům bylo přiděleno přírůstkové číslo. Archiválie byly roztříděny na korespondenci, rukopisy vlastní a rukopisy cizí.

Přímý zdroj akvizice:
Větší část osobního fondu Ladislava Grosmana získal LA PNP od manželky Edity Grosmanové. V roce 1995 to byla část korespondence, strojopisy a xeroxové kopie drobné prózy a scénářů Duhová kulička a Rendez-vous strýce Davida (č. přírůstku 9/96). O rok později se fond rozrostl o cca 2000 stran rukopisu a strojopisu různých verzí románu Adam, syn člověka (č. přírůstku 197/96) a podstatnou část korespondence (č. přírůstku 19/97). V letech 1995 a 1996 získal literární archiv dvěma dary od překladatelky Iris Urwin Lewitové úryvky z korespondence A. Lewitové a L. Grosmana (č. přírůstku 154/97) a pod přírůstkovým číslem 11/98 strojopis románu Z pekla štěstí, scénář k filmu Nevěsta, několik povídek, verze začátku románu Adam, syn člověka, originály dopisů L. Grosmana A. Lewitové a dopis spisovatelce Hildě Scottové.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace