Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hoffmeister Karel 2. část

Vyhledávání:
  
KAREL HOFFMEISTER
(1868-1952)
2. část

Narodil se 26. 9. 1868 v Liblicích nad Vltavou, zemřel 23. 9. 1952 v Hluboké nad Vltavou. Pianista, hudební pedagog a spisovatel.
Vystudoval gymnázium v Praze, potom navštěvoval pražskou filozofickou fakultu (zde si oblíbil přednášky prof. Otakara Hostinského z dějin umění a estetiky) a zároveň pražskou varhanickou školu (učili ho mj. Josef Klička, Karel Knittl a Karel Stecker) a klavír (u prof. Jindřicha Káana z Albestů). Pak působil jako varhaník a učitel hudby – nejprve v Lublani (1891 - 1898) a pak na pražské konzervatoři (od roku 1898, poté od roku 1920 profesor mistrovské školy). Zde přednášel hlavně teorii, dějiny hudby a klavír, šestkrát byl jejím rektorem. K jeho žákům patřili např. Věra Řepková, Josef Páleníček, František Rauch a další. Uplatnil se i jako klavírista – např. v Českém triu – a jako redaktor, odborný spisovatel a skladatel. Podrobnější údaje jsou v Československém hudebním slovníku osob a institucí I.
Přírůstek k osobnímu fondu Karla Hoffmeistera získal Literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 2004. (č.př. 17/2004). Obsahuje malý soubor korespondence, rukopisů a tisků představitelů českého hudebního života z první poloviny 20. století. Asi nejcennější jsou písemností vztahující se k zakladateli slovinské národní hudby Antonu Foersterovi, strýci Josefa Bohuslava Foerstera. Soubor je uložen v jednom archivním kartonu a zahrnuje časové období 1900 - 1949.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace