Literární archiv Památníku národního písemnictví - Lhota Antonín 2. část

Vyhledávání:
Antonín Lhota
(1884 - 1956)
2. část


Životopisné údaje jsou uvedeny v úvodu soupisu 1. části osobního fondu.
Byl dlouholetým prokuristou Živnostenské banky, funkcionářem Spolku sběratelů a přátel exlibris a spolupracovníkem četných novin a časopisů, zvláště regionálních z  Rakovnicka (Volná tribuna, Rakovnické noviny aj.). Byl také velkým sběratelem rukopisů a korespondence významných osobností českého kulturního světa.
První část osobního fondu Antonína Lhoty získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1964 (edice inventářů č. 161), soupis zpracoval Jan Wagner a vyšel roku 1966. Tuto druhou část fondu měl ve svém majetku lounský knihkupec a antikvář Otto Mužíček a literární archiv Památníku národního písemnictví ji získal prostřednictvím p. Šnajdra v roce 1989 pod přírůstkovým číslem 52/89. Z tohoto celku byl vyčleněn samostatný soubor redakčních rukopisů časopisu Zvon a soubor korespondence a tisků Otto Mužíčka.
Druhou část osobního fondu tvoří fragment Lhotovy přijaté korespondence (mj. od  Jakuba Demla, Jarmily Loukotkové, S. K. Neumanna) a rozsáhlý soubor korespondence a rukopisů z jeho sbírky (mj. dopisy Mikoláše Alše, Karla Slavoje Amerlinga, Aloise Jiráska, Viléma Mrštíka, Sofie Podlipské, Jana Erazima Vocela a rukopisy Viléma Mathesia, Václava Ertla, Josefa Kořenského, Elišky Krásnohorské atd.).
Celý osobní fond je nyní uložen ve čtyřech archivních kartónech a zahrnuje období 1843 - 1954.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace