Literární archiv Památníku národního písemnictví - Menhard František Ladislav

Vyhledávání:
FRANTIŠEK LADISLAV MENHARD
(1857 - 1909)

Narodil se 10. 12. 1857 v Litoměřicích, zemřel 24. 1. 1909 v Praze. Užíval literární pseudonym Xaver Menhard-Litoměřický.
Chodil do obecné německé školy v Litoměřicích a do školy u piaristů v Praze, poté do 1. třídy německé reálky v Mikulandské ulici a 2. třídy Čuprova gymnázia ve Vladislavově ulici.
Roku 1875 začal přispívat do Humoristických listů. Jeho povídky a humoresky vycházely mj. v časopisech Květy, Zábavné listy, Švanda dudák a Paleček. V roce 1893 vstoupil do redakce časopisu Hlas národa a Ilustrovaný kurýr, kde působil hlavně jako soudní referent. Od roku 1898 byl členem redakce Pražských novin.
Tiskem vydal soubor frašek a veselých historek Humoristické listy (1885), satirických básní o lásce a ženách Trny a trnky (1881), humoristickou a satirickou sbírku Divoké ovoce (1892), román Tajemné zločiny (1900) a frašku o jednom dějství Gordický uzel (1903).
Některé jeho divadelní hry byly prováděny na pražských i venkovských jevištích.
V létě 1893 byla v Národním divadle předvedena komedie Ve stínu gilotiny. Komedie Pacientka vyšla německy v nakladatelství Reclam v Lipsku.
Ve fondu F. L. Menharda je bohatě zastoupena vlastní korespondence přijatá týkající se zejména ohlasů na Menhardovu dramatickou tvorbu. Tvoří ji dopisy literátů, mj. S. Čecha, J. Vrchlického, J. S. Machara, J. Nerudy, J. Arbesa, F. S. Procházky, A. Heyduka, a významných osobností hudebního a divadelního světa, např. J. B. Foerstra, K. Kovařovice, J. Kubelíka, O. Nedbala, O. Ostrčila a L. Stroupežnického. Rozsáhlejší je také sbírka cizích rukopisů (dochovaná především fragmentárně), která obsahuje mj. úplný rukopis povídky L. Stroupežnického U červeného kříže. K fondu je dále připojeno několik jednotlivin.
Písemná pozůstalost F. L. Menharda byla získána do archivu Národního muzea pod přírůstkovými čísly 63/50, 128/50, 42/56 a je uložena v jednom archivním kartónu. Zahrnuje období 1876 - 1909.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace