Literární archiv Památníku národního písemnictví - Mucha Alfons

Vyhledávání:
Alfons Mucha
(1860-1939)

Narodil se 24. července 1860 v Ivančicích na Moravě, zemřel 14. července 1939 v   Praze.
Po gymnaziálních studiích v Brně prošel několika zaměstnáními, mj. byl malířem dekorací ve vídeňské dílně Burghart-Kautsky. Dále studoval zásluhou svého mecenáše hraběte Khuena i v Mnichově a v Paříži. Zde se také na delší čas usadil, tvořil hlavně ilustrace a příležitostné tisky. V roce 1895 vznikl jeho plakát pro slavnou herečku Sarah Bernhardtovou, který mu zajistil slávu a další zakázky. Stal se jedním z nejuznávanějších secesních malířů. Velké výstavy měl hlavně Paříži roku 1897 a 1900.
Ačkoliv byl světově proslulým umělcem, zůstal upřímným Čechem. Ilustroval české knihy a podporoval české umělce v Paříži. Po návratu do Čech pracoval dlouhou dobu ve svém ateliéru na zámku ve Zbirohu na svém životním díle. Tak vzniklo v letech 1910 - 1928 dvacet rozměrných obrazů Slovanské epopeje, jeho dílem je i okno v dokončovaném chrámu sv. Víta atd. Byl i autorem prvních československých známek.
Fragment jeho písemné pozůstalosti získal literární archiv Památníku národního písemnictví několika drobnými nákupy a dary a je zapsán pod přírůstkovým číslem 63/39 a 47/90. Tvoří ho soubor jednotlivých osobních a rodinných dokladů a korespondence, zvláště z   rodiny dr. Zdeňka Chytila (1889 - 1945) a dále sbírka výstřižků a tisků o umělcově životě a díle.
Písemná pozůstalost Alfonse Muchy je uložena ve třech archivních kartónech a zahrnuje období 1831 - 1964.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace