Literární archiv Památníku národního písemnictví - Loužil Jan

Vyhledávání:
Jan Loužil
(1893-1960)


Lékař, venkovský kulturní pracovník, bibliofil a sběratel starých tisků. Narodil se 2. 8. 1893 ve Svobodné Vsi, studoval v Čáslavi a na Karlově univerzitě v Praze. Působil čtyřicet let jako odborný zubní lékař, později ředitel OÚNZ v Jaroměři a krajský stomatolog v Hradci Králové. Intenzívně se podílel na veřejném kulturním a politickém životě Jaroměře. Zemřel 25. 3. 1960.
Pozůstalost MUDr. Jana Loužila se skládá ze dvou částí; z vlastní pozůstalosti (přijatá korespondence) a sbírky cizích rukopisů a dopisů. Zajímavost přijaté korespondence tkví jednak v dokumentaci regionální kulturně-osvětové práce zůstavitele ve spojení se jmény Z.   Nejedlého, O. Španiela, Josefa Wagnera aj., dále v jeho bibliofilsko-edičních počinech (K. Čapek, F. X. Šalda, J. Pekař aj.) a konečně v cenných souborech přátelských dopisů J. Johna, F. Dubši a A. V. Slavíčka, osvětlujících jejich postavení ve společnosti a problematiku jejich umělecké práce. Cenné jsou i některé cizí dopisy (Mahen) a rukopisy (K. Havlíček, T. G. Masaryk aj.) shromážděné sběratelskou činností.
Pozůstalost MUDr. Jana Loužila je uložena pod přírůstkovými čísly 74/62 a 17/91 a zahrnuje období 1783, 1900 - 1959. Tento soupis zachycuje stav fondu k roku 1962 (3 kartóny).
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace