Literární archiv Památníku národního písemnictví - Malířová Helena

Vyhledávání:
Helena Malířová
(1877-1940)

Narodila se 31. října 1877 v Praze, zemřela 17. února 1940 také v Praze.
Vyrůstala v rodině úředníka a publicisty Josefa Noska, který pocházel z Podkrkonoší. Její sestra Růžena provdaná Nasková byla významnou herečkou pražského Národního divadla. Obě měly již od mládí blízko k literární družině Stanislava Kostky Neumanna i k  dalším anarchisticky zaměřeným skupinám. Od mládí také rády cestovaly.
24. června 1904 se Helena Nosková provdala za úředníka pražského magistrátu Jana Malíře, který však 14. listopadu 1909 ve věku 32 let zemřel.
Od počátku 20. století byla literárně činná. Psala verše, povídky, divadelní hry, romány, nezapomínala ani na tvorbu pro děti. V roce 1912 odjela za srbsko-turecké války na  Balkán jako reportérka a ošetřovatelka. Od roku 1913 žila ve Vídni, kde vstoupila do  sociálně demokratické strany a spřátelila se s Ivanem Olbrachtem.
Po návratu do Čech žila v Praze, v letech 1920 - 1936 s Ivanem Olbrachtem ve vile jeho otce Antala Staška. Roku 1920 byla ilegálně v Moskvě jako delegátka 2. sjezdu III.  internacionály. Podílela se i na založení KSČ, pracovala v redakcích dělnických novin, přednášela na schůzích, zúčastnila se různých protestních akcí a pro svou činnost byla i  vězněna.
Literární pozůstalost Heleny Malířové tvoří část jejích osobních a rodinných dokladů, dále korespondence (zvláště rodinná a od Jaroslava Kvapila), fragment rukopisů, několik tisků a výstřižků a větší soubor fotografií. Písemnosti Heleny Malířové získal literární archiv Památníku národního písemnictví několika drobnými dary a koupěmi, zvláště v roce 1985. Původní malý fragment písemností Heleny Malířové zpracoval roku 1978 Jan Wagner; v roce 1989 byla celá pozůstalost znovu zpracována.
Literární pozůstalost Heleny Malířové je uložena ve čtyřech archivních kartónech pod  přírůstkovými čísly v  rozmezí 258/41 – 9/ 99. Zahrnuje období 1881 – 1942.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace