Literární archiv Památníku národního písemnictví - Mencák Břetislav

Vyhledávání:
Břetislav Mencák
(1903-1981)

Narodil se 19. dubna 1903 v Praskačce u Hradce Králové, zemřel v roce 1981.
Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové studoval v letech 1921 - 1925 na Univerzitě Karlově jazykovědu a moderní literatury, doktorát získal v roce 1931.
Po studiích působil krátce jako učitel, od roku 1929 se věnoval publicistice, literární kritice a kulturně politické práci a byl činný i jako překladatel. Spolupracoval s mnoha novinami a časopisy (Rudé právo, Listy pro umění a kritiku, Tvorba, Rozhledy aj.), samostatně redigoval Naši cestu (1933 - 1934), byl i redaktorem časopisů pro děti (např. Mladý hlasatel, Štěpnice, Mateřídouška). V letech 1940 - 1946 působil jako redaktor překladů v Ottově nakladatelství, poté byl do roku 1950 kulturním atašé ve Švédsku; po návratu začal pracovat ve Státním pedagogickém nakladatelství, kde byl od roku 1952 vedoucím redaktorem redakce slovníků a jazykových příruček.
Jako překladatel se soustředil především na díla germánských a severských literatur: z němčiny překládal H. Heina, J. W. Goetha, B. Brechta, ze švédštiny pro děti práce Astrid Lindgrenové, z norštiny Ibsenova dramata (Divoká kachna, John Gabriel Borkman), z dánštiny prózu M. A. Nexö, z islandštiny díla H. Laxnesse.
Fragment písemné pozůstalosti Břetislava Mencáka tvoří malá část korespondence s našimi a cizími spisovateli (A. Lindgrenové, H. Laxness), rozsáhlejší rukopis studie o H. Heinovi a soubor fotografií, zejména materiálů pro výstavu Týden Československa ve Stockholmu v roce 1945.
Fragment písemné pozůstalosti B. Mencáka je uložen v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 89/84. Zahrnuje období 1927 – 1979.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace