Literární archiv Památníku národního písemnictví - Menger Václav

Vyhledávání:
VÁCLAV MENGER
(1888 – 1947)

Narodil se 17. srpna 1888 v Praze, zemřel 16. 2. 1947 tamtéž. Herec, spisovatel.
Jako herec prošel postupně více pražských divadelních scén - Červenou sedmu, Rokoko, Revoluční scénu.
Byl členem československých legií v   Rusku, spolu s   Jaroslavem Haškem, se kterým se přátelil již od dětství, tam upadl do zajetí.
Haška se týká většina jeho literární tvorby. Kromě řady fejetonů, uveřejněných v   Lidových novinách, Literárních novinách a dalších periodikách, zpracoval mnoho sebraného životopisného materiálu ve dvou románech - Jaroslav Hašek, zajatec č. 294.217 (1934) a Jaroslav Hašek doma (1935). V   první knize líčí Haškovy osudy na vojně, v   legiích a zajetí. Snaží se o jeho rehabilitaci, vyvrací legendy, které o jeho osobě v   té době kolovaly. Druhé dílo usiluje na základě konfrontace tehdejší pražské společnosti s   činy mladého bohémského spisovatele o pochopení jeho složité osobnosti. Chystaný třetí román - Jaroslav Hašek komisař, pojednávající o činnosti Haška jako velitele Rudé armády a osvětového komisaře na   Dálném Východě, již nevyšel. Uspořádal také výbor z   pozůstalosti Haškova pokračovatele Karla Vaňka.
Písemná pozůstalost obsahuje kromě několika osobních dokladů konvolut korespondence přijaté (Karel Konrád) a odeslané a korespondence rodinné a cizí. Dále oddíl rukopisů vlastních (převážně pracovní materiály k   připravovaným knihám o J. Haškovi) a cizích (opisy prací J. Haška). Fond uzavírá několik jednotlivin tisků a výstřižků.
Pozůstalost získal literární archiv Národního muzea a později literární archiv Památníku národního písemnictví postupně pod přírůstkovými čísly 380/33, 443/39,106/52, 30/56, 57/57,110/75. Fond je uložen v   pěti archivních kartónech, zahrnuje období 1902 - 1947.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace