Literární archiv Památníku národního písemnictví - Metelka Věnceslav 2. část

Vyhledávání:
Věnceslav Metelka
(1807 - 1867)
2. část

V   roce 1980 vydal literární archiv Památníku národního písemnictví v   Praze soupis písemné pozůstalosti učitelského pomocníka, rolníka a houslaře v   Pasekách nad Jizerou Věnceslava Metelky (1807 - 1867). Soupis obsahoval veškerou do té doby známou písemnou pozůstalost tohoto písmáka, uloženou v   LA PNP, zvláště jeho deníky, které využil Karel V. Rais v   románu Zapadlí vlastenci.
Od vydání soupisu se písemná pozůstalost Věnceslava Metelky uložená v   LA PNP podstatně zvětšila. Byly sem předány originální písemnosti z   Památníku Zapadlých vlastenců v   Pasekách nad Jizerou a dále písemnosti, které shromáždil dr. Jaromír Jech, CSc. Je to rozsáhlá rodinná korespondence V. Metelky a jeho potomků, drobné rukopisy, tisky a bohatý notový materiál. Celá pozůstalost je důležitým pramenem k   dějinám Podkrkonoší 19. a počátku 20. století, k   dějinám učitelstva a houslařiny.
Písemná pozůstalost Věnceslava Metelky je nyní uložena v   deseti archivních kartónech.
Tento 2. díl soupisu navazuje na soupis z   roku 1980 a neobsahuje tedy popis písemností obsažených v 1. díle.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace