Literární archiv Památníku národního písemnictví - Moravcová Hedvika

Vyhledávání:
HEDVIKA MORAVCOVÁ
(?-?)


Životní data a podrobnější osobní údaje se nepodařilo zjistit.
Prozaička a publicistka.
Pracovala jako učitelka v Přistoupimi u Českého Brodu. Zde se seznámila s knězem Václavem Ešnerem. Jejich vztah pro ni v tehdejší době (1902) znamenal velkou společenskou degradaci, kterou vyřešil Václav Ešner tak, že se vzdal úlohy kněze, odešel studovat na Univerzitu Karlovu historii a poté odjel tajně do Bělehradu, aby zde vyučoval (1911). Hedvika zatím studovala francouzštinu. Univerzitní zkoušku odjela složit do Grenoblu (1912), ale zasáhla ji tam krutá choroba – obrna. Po čtyřech letech usilovného léčení začala trochu chodit a pracovat. Psala drobné prózy a povídky, které uveřejňovala v různých časopisech (Lada, Národní politika, Naše hlasy aj.).
Po návratu z Bělehradu (1914) učil Václav Ešner v Praze na gymnáziích jako výpomocná síla. Po válce (jelikož jeho doklady zůstaly v Srbsku) nebylo pro něho již místo. Proto se vrátil znovu do kněžského stavu a stal se farářem na malé faře v Kolodějích, kam se s ním odstěhovala navzdory rodině a veřejnému mínění i Hedvika (1917). Po třech letech, když se stal děkanem, se přestěhovali na faru v Kyjích u Prahy. Ta se brzy stala dostaveníčkem kulturního světa. Za kultivovanou a pohostinnou dvojicí sem rádi přijížděli spisovatelé, hudebníci a malíři (Anna Maria Tilschová, Anna Lauermannová, Ferdiš Duša a řada jiných ). Nejčastějšími hosty byli malíř Ludvík Kuba se svou ženou Olgou, kteří patřili k těm nejvěrnějším přátelům více než třicet let.
Osobní fond Hedviky Moravcové získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1970 (č. př. 31/70). Obsahuje zejména korespondenci s Ludvíkem Kubou (která je většinou adresovaná Václavu Ešnerovi) a rukopisy vlastní. Fond zpracoval Vladimír Hellmuth-Brauner, zrevidovala, úvod a soupis napsala Liběna Šolcová. Je uložen v jednom archivním kartónu a zahrnuje období 1923 - 1956.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace