Literární archiv Památníku národního písemnictví - Mošna Jindřich

Vyhledávání:
JINDŘICH MOŠNA
(1837 - 1911)

Herec Prozatímního a Národního divadla v Praze Jindřich Mošna se narodil 1. 8. 1837 a zemřel 16. 5. 1911 v Praze. Hrál nejprve jako ochotník a později působil u venkovské divadelní společnosti Prokopa a Štandery. Od r. 1964 byl členem souboru samostatného českého divadla v Praze. Jako známý veseloherní a operetní komik se stal členem Národního divadla, kde také hrál velké charakterní role (Lízal v Maryši, Molierův Harpagon aj.) V roce 1935 věnovali synové J. Mošny na přání své matky Josefiny Mošnové otcovu pozůstalost Národnímu muzeu (divadelnímu oddělení).
Fragment písemné pozůstalosti J. Mošny daroval Literárnímu archivu Památníku národního písemnictví v roce 1979 Ludvík Páleníček. Nejcennější památkou je zde korespondence Jindřicha Mošny s Josefinou Jedličkovou, později Mošnovou z roku 1869. Obsahuje 38 dopisů J. Mošny a 27 dopisů Josefiny Jedličkové. Ludvík Páleníček k těmto dopisům připojil své vlastní vyprávění “z mošnovské kroniky” a připravil je k vydání pod názvem Jak si Mošna namlouval Josefinku. Strojopis této práce je uložen v oddíle rukopisy cizí. Vedle fotografií Jindřicha Mošny v různých rolích jsou zajímavé také zápisníky syna Otakara Mošny z let 1905 - 1909, kde vzpomíná na svého otce.
Pozůstalost je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 111/79 a zahrnuje období 1869 - 1979.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace