Literární archiv Památníku národního písemnictví - Mrkvička František Vladimír

Vyhledávání:
František Vladimír Mrkvička
(1895-1978)

Narodil se 7. července 1895 v Trhové Kamenici, zemřel v listopadu 1978 tamtéž.
Jeho matka byla žačkou učitele a spisovatele Karla V. Raise a snad i to mělo vliv na život F. V. Mrkvičky. Stal se učitelem, působil celý život na Hlinecku, nejdéle jako odborný učitel na měšťanské škole v rodném městečku. V letech první světové války musel také narukovat, ale i tehdy psal několika českým spisovatelům (A. Heyduk, J. Štolba) a žádal je o věnování jejich knih vojákům. Ke konci života dostal titul zasloužilý učitel.
Celý život byl strážcem Raisova odkazu. Zasloužil se o několikeré připomenutí jeho památky v Trhové Kamenici, zřídil za pomoci spisovatelovy dcery Marie Míškové-Raisové jeho pamětní koutek v místní škole, psal o něm řadu článků, literární a rozhlasová pásma, pedagogické čtení Začátečnická léta K. V. Raise, dokonce zdramatizoval Raisovy povídky Káča a Kalibův zločin, které se pak počátkem padesátých let v Trhové Kamenici hrály.
Z dalších osobností se zabýval malířem Františkem Kavánem a dalšími rodáky a obyvateli Hlinecka. Přispíval vlastivědnými a kulturními články do sborníku Chrudimsko a Nasavrcko a do různých novin a časopisů (České slovo, Národní politika, Zemědělské noviny, Malý čtenář, Srdíčko, regionální tisk).
Písemnou pozůstalost Františka Vladimíra Mrkvičky tvoří malý fragment jeho korespondence s českými spisovateli a dalšími umělci, doplněný sbírkou obdobné korespondence s jinými kulturními pracovníky a spolky z městečka a okolí. Je uložen v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 81/88 a zahrnuje období 1891 - 1946.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace