Literární archiv Památníku národního písemnictví - Náprstek Vojtěch

Vyhledávání:
Vojtěch Náprstek
(1826-1894)

Mladší syn pražské měšťanské rodiny žijící v domě U Halánků se narodil i zemřel v Praze (17. 4. 1826 - 1. 9. 1894). Studoval pražské staroměstské gymnázium za Josefa Jungmanna a práva ve Vídni, kde aktivně prožil významný rok 1848. Deset příštích let žil v Americe, zpočátku jako dělník, později jako knihkupec a papírník, a věnoval se vystěhovalcům, pro které vydával liberální časopis. V Americe se přesvědčil o moci průmyslu a obchodu, o důležitosti pokroku řemesel a o významu výstav a přednášek pro lid. V Americe sbíral přírodniny a tiskopisy pro České Muzeum, zajímal se o ženskou emancipaci, o dobročinné a vzdělávací ústavy. Všechny tyto poznatky uplatnil po svém návratu do Prahy r. 1858 - jeho dům na Betlémském náměstí se stal střediskem české inteligence a pod Náprstkovou patronací vznikl v Praze tehdy tak užitečný Americký klub dam. Náprstek působil v městském zastupitelstvu a byl předsedou spolku pro postavení Husova pomníku. Z jeho nadace bylo založeno průmyslové muzeum umístěné v jeho domě U černého orla na Poříčí, jehož správu ve své závěti svěřil městu Praze.
Pozůstalost Vojty Náprstka je samozřejmě uchovávána v Náprstkově muzeu. LA PNP vlastní jen malý zlomek uložený v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 1/88. Fragment zahrnuje období 1845 - 1906.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace