Literární archiv Památníku národního písemnictví - Nevšímal August Vojtěch

Vyhledávání:
August Vojtěch Nevšímal
(1847-1916)

Narodil se 1847 ve Vlašimi, zemřel 27. června 1916 v Praze.
Vystudoval gymnázium v Benešově a v Táboře a právnickou fakultu pražské univerzity. Jako koncipient působil v Klatovech a v Plzni, kde se roku 1885 oženil s Kristinou Goldmannovou (narozená 25. 3. 1854 ve Lhotě u Pačlavic na Moravě, zemřela 20. 6. 1935 v Praze), absolventkou učitelského ústavu v Olomouci, která do Plzně přišla po krátkém působení v Hranicích.
Novomanželé žili v Praze, kde si A. V. Nevšímal otevřel advokátní kancelář a jeho choť byla profesorkou francouzštiny na dívčím gymnáziu Minerva. Měli dceru Boženu, pozdější lékařku.
Oba byli literárně činní. A. V. Nevšímal psal kromě odborných právnických děl hlavně humoristické povídky a knížky. Samostatně vydal knihy Trojlístek (1876), Edip král (1876), Humor z rodného kraje (1910) aj., přispíval do Humoristických listů, Palečka, Švandy  atd. (často pod pseudonymy Augustin Vlašimský, Josef Sofokles) a do Národních listů a Právníka (i pod značkou Dr. N.).
Kristina Nevšímalová přispívala do Pelclových Rozhledů a do Ženských listů, kromě původní tvorby publikovala překlady z francouzštiny (i pod pseudonymy Coletta, Quidam, Quispiam, K. N., aj).
Fragment literární pozůstalosti obou manželů získal literárních archiv Národního muzea v roce 1942, později získal literární archiv Památníku národního písemnictví ještě drobné doplňky. Písemnosti jsou uloženy v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 134/42 - 97/60 a zahrnují období 1873 - 1927. V pozůstalosti je hlavně přijatá korespondence, která se týká tvorby obou autorů (větší celky tvoří dopisy I. Herrmanna, E. Krásnohorské a J. Pelcla, z jednotlivin je zastoupen dopis J. Nerudy).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace