Literární archiv Památníku národního písemnictví - Nosek Josef

Vyhledávání:
Josef Nosek
(1829-1899)

Narodil se v roce 1829 v Ruprechticích u Vysokého nad Jizerou, zemřel v roce 1899 tamtéž.
Sloužil ve vojsku jako dělostřelecký důstojník, naposledy jako setník v Terstu, odkud odešel v roce 1866 na odpočinek. Pak pracoval na magistrátním úřadě v Praze. Zároveň vydával odborné publikace a psal i poezii a beletrii. Přispíval do různých časopisů: Květy, Lumír, Světozor, Rodinná kronika aj. Dále se věnoval i překládání z bulharštiny, italštiny, maďarštiny, polštiny a srbštiny.
Během své literární činnosti užíval celou řadu pseudonymů: J. Metař, J. Ryba, J. A. Vysocký, J. N., J. V. N., Josef Nosek-Vysocký, Josef Slabší (ve Světozoru), Josef Sonek, K. Ryba, Sonek, Vysocký (nejčastěji - podle svého rodného kraje). Novela Monselice v Květech 1856, podepsaná J. N., bývala dříve mylně připisována Janu Nerudovi. Výjimečně užíval i pseudonymů Metař, Nasica, nk, N. V.
Literární pozůstalost Josefa Noska věnovala Literárnímu archivu Národního muzea v Praze v roce 1929 jeho neteř Barbora Farská. Tvoří ji převážně opisy jeho povídek a fejetonů, doplněné několika doklady a tisky. Je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 112/29. Zahrnuje období 1860 – 1868.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace