Literární archiv Památníku národního písemnictví - Pluhař Zdeněk

Vyhledávání:
Zdeněk Pluhař
(1913-1991)


Narodil se 16.5. 1913 v Brně, zemřel 1991 v Praze.
V Brně vystudoval reálku a techniku, poté byl zaměstnán u brněnské stavební firmy, ve Vítkovických železárnách a na stavbě opevnění v pohraničí. Za druhé světové války byl dvakrát zatčen a vězněn v Terezíně. Po válce působil jako stavbyvedoucí na řadě vodních děl na Moravě a později jako projektant přehrad. Od r. 1956 se však věnoval výhradně literární tvorbě, již zaměřil na společenské otázky. R. 1975 se stal dramaturgem filmového studia Barrandov, od r. 1980 žil v Praze opět jako spisovatel z povolání.
Pluhař proslul především jako romanopisec. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří romány Opustíš-li mne, Mraky táhnou nad Savojskem a Ať hodí kamenem.
Fragment osobního fondu uložený v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 35/85 a 163/96 obsahuje v několika verzích rukopis románu V šest večer v Astorii.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace