Literární archiv Památníku národního písemnictví - Pospíšilová Anna

Vyhledávání:
Anna Pospíšilová
(1910-?)


Narodila se v roce 1910.
Novinářka, spisovatelka.
       Studovala filozofii a sociologii v Praze. Kromě novinářské práce se věnovala také překladům (např. životopis Marie-Curie Sklodowské z pera její dcery pro nakladatelství Sfinx) a psaní románů.
V roce 1938 dostala pověření pro novinářskou práci v Berlíně v zastoupení Lidových novin. Ještě před odjezdem se rozešla se skupinou spisovatelů a kulturních pracovníků sdružených kolem Bedřicha Václavka a kolem časopisů Index, Revue V aj. Do Berlína odjela se svým manželem (Ludvík Jehl, nar. roku 1910, novinář, zastupoval agenturu Central European Radio - CER ). Bližší údaje o jejím životě se nepodařilo zjistit.
Osobní fond Anny Pospíšilové obsahuje pouze oddíl rukopisy vlastní. Rozsáhlejším dílem jsou dvoudílné vzpomínky nazvané Novináři v Berlíně, kde konkrétně popisuje události kolem dohody čtyř evropských velmocí o ČSR, vlastní zážitky a příhody. Po padesáti letech napsala 2. díl vzpomínek popisující dobu od Mnichova do začátku druhé světové války. Fond získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1996. Je zpracován pod přírůstkovým číslem 104/96, uložen v 1 archivním kartónu a zahrnuje období 1938 - 1988.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace