Literární archiv Památníku národního písemnictví - Procházka Arnošt

Vyhledávání:
Arnošt Procházka
(1869-1925)


Narodil se 15. listopadu 1869 v Praze a zemřel 16. ledna 1925 v Praze. Básník, kritik, překladatel. Vystudoval gymnázium a po nedokončených studiích práv se stal bankovním úředníkem. Roku 1894 založil časopis Moderní revue, který se stal orgánem českých dekadentů a významným časopisem devadesátých let. Přispívali do něho i spisovatelé, kteří ke skupině nepatřili.
Arnošt Procházka patřil k úzké skupině dekadence, hlásající kult výjimečného jedince a výlučnosti umění. Dekadence chtěla vyjádřit pocity nudy, únavy, úpadkových rozkoší, básníci se odvraceli od života, reality, unikali do snů a jejich idealistické pojetí skutečnosti je zavádělo také až k náboženské mystice (O. Březina).
V literární pozůstalosti A. Procházky, která je uložena ve 3 archivních kartónech pod více přírůstkovými čísly v rozmezí 110/37 - 33/73, se nachází korespondence s přispěvateli do Moderní revue (Karásek, Marten, Fiala aj.), výtvarníky a malíři kolem tohoto časopisu (Braunerová, Šimon, Vik), jakož i vůdčími postavami dekadentního směru v cizině (Huysmans, Przybyszewski). Pisatelé se tu nejčastěji obracejí na A. Procházku s žádostmi o kritiku a posudek svých prací (začínající K. Šarlih r. 1905, Arnošt Dvořák se svými Husity r. 1918). Literární pozůstalost zahrnuje období 1895 - 1925.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace