Literární archiv Památníku národního písemnictví - Rudé právo

Vyhledávání:
Rudé právo

Fond Rudé právo je tvořen příspěvky zaslanými do kulturní redakce tohoto deníku. Jedná se především o recenze ze všech oblastí kulturního života (literatura, divadlo, film, výtvarné umění, hudba), dále pak o fejetony, úvahy, vzpomínkové články, zprávy a ojediněle jsou zastoupeny i povídky či básně (většinou jsou věnovány postavě Patrice Lumumby).
Většina příspěvků pochází z počátku šedesátých let dvacátého století, některé jsou od   renomovaných autorů (zastoupeni jsou např. Pavel Kohout, Karel Nový, Jan Pilař, Jiří Šotola).
Fond je důležitým pramenem pro rekonstrukci úrovně kulturní rubriky nevýznamnějšího denního listu v tehdejší Československé socialistické republice a umožňuje též nahlédnout do stereotypů redakční práce i do zákulisí redakce (symptomatické jsou např. předtištěné formuláře pro stálé přispěvatele, cenzorské škrty, redakční úpravy).
Redakční archiv je uložen ve 2 kartónech pod inventárním číslem 164/51 a zahrnuje období 1949 - 1951.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace