Literární archiv Památníku národního písemnictví - Schulz Antonín

Vyhledávání:
Antonín Schulz
(1852-1922)

Narodil se 20. 2. 1852 v Pelhřimově, zemřel 16. 1. 1922 ve Dvoře Králové. Otec byl učitelem, stejně jeho děd i praděd. Studoval na gymnáziu v Jindřichově Hradci, na univerzitní studia práv odešel do Vídně, dokončil je v Praze. Po vystudování působil u okresních soudů v rodném Pelhřimově, poté v Táboře, Plzni, Č. Brodě, v roce 1875 stal se adjunktem okr. soudu v Chotěboři a v roce 1885 v Jindřichově Hradci. Odtud po 10 letech odešel do Dvora Králové jako okresní soudce.
Literárně činný byl již za studentských let, v roce 1892 vydal první knihu historických povídek Soudící a souzení. Ve všech svých působištích pracoval ve veřejném životě, byl členem okresních i městských zastupitelstev, kulturních spolků atd.
Náměty na své literární práce čerpal nejčastěji z historie města Dvora Králové i okolí. Nejvýznačnějším je jeho román Kříšení, Zánik, Mikuláš Šebastian, psal též povídky i divadelní hry.
Zasloužil se velmi o Dvůr Králové. Byl zakladatelem Městského muzea, sám je štědře obdaroval. Městský archiv obsahující 7000 listin z let 1407 - 1800 uspořádal se spisovatelem Zikmundem Winterem tak, že se stal jedním z nejlépe uspořádaných archivů u nás. Z jeho popudu bylo opraveno a zachráněno mnoho historicky cenných a památných budov a sousoší. Založil městský park.
Antonín Schulz byl známým a přesvědčeným obhájcem pravosti Rukopisu královédvorského. Korespondence obsahuje dopisy předních českých umělců, spisovatelů a básníků. (A. Jirásek, K. V. Rais, A. Heyduk, Z. Winter, J. Štolba aj.). Rukopisy jeho prací jsou většinou zachovány, některé i v několika verzích. Pozůstalost je doplněna několika doklady, výstřižky a fotografiemi. Tištěné knihy byly předány do Strahovské knihovny.
Podstatnou část písemné pozůstalosti Antonína Schulze získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1974 od Idy Markesové, část písemností byla získána již dříve.
Písemná pozůstalost Antonína Schulze je uložena v 7 archivních kartónech. Zahrnuje období 1895 – 1956.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace