Literární archiv Památníku národního písemnictví - Smetanová Jindřiška

Vyhledávání:
JINDŘIŠKA SMETANOVÁ
(pseud. Jelínková Eva, Koutecká Zdenka, Králová Eva, Nováková Anna)
(1923)

Narodila se 26. 10. 1923 v Rosicích u Brna. Spisovatelka, scenáristka, dramaturgyně.
Po roce 1989 se stala členkou Obce spisovatelů a PEN klubu. Její manžel, akademický architekt, zemřel v roce 1986.
V roce 1942 ukončila studia na obchodní akademii v Praze. Od roku 1951 byla redaktorkou časopisu Vlasta, jako novinářka pracovala v 50. a 60. letech v mnoha časopisech (Literární listy, Host do domu, Plamen, Kultura, Kulturní tvorba aj.). V letech 1960 - 1965 byla scenáristkou Československého státního filmu a do roku 1969 působila jako dramaturgyně v Československé televizi a spolupracovala také s rozhlasem. V 70. letech vystřídala různé profese, pracovala v zahradnictví nebo jako šatnářka, neboť z politických důvodů nemohla vykonávat literární a novinářskou činnost.
Jádro její tvorby tvoří fejetony, jejichž výběr vyšel v knize Pozor, vyletí ptáček (1970). Napsala řadu povídek, ve kterých se soustřeďuje na drobné události v lidském životě. Je autorkou knih Koncert pod platanem (1959), Ustláno na růžích a pod nebesy I. a II., Růžové šaty ve vojenské torně (1963) nebo Domovní důvěrnosti (1990).
Psala scénáře jak k filmům, tak i k televizním a rozhlasovým hrám. Zde jmenujme např. Kruh (1960), Velké epochy nebo Časový poloměr rozpadu zla. Pokusila se i o jiné žánry (horor Kdo rozezvučí opuštěný klavír, muzikál Unterwegs, pohádka pro děti O líném Jakubovi a lvu rytíře Brunclíka).
V rozmezí let 1972 - 1977 publikovala pod cizími jmény: Eva Králová (Slon v porcelánu), Eva Jelínková (Malé ženy) nebo Zdenka Koutenská.
Část osobního fondu Jindřišky Smetanové obsahuje zejména rukopisy vlastní, ale najdeme zde i korespondenci přijatou a cizí. Za pozornost stojí celá řada fejetonů a povídek.
Největší část písemností získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1972 pod přírůstkovým číslem 12/72. Fond zpracoval Vladimír Hellmuth-Brauner, zrevidovala, úvod a soupis napsala Markéta Novotná. Je uložen ve dvou archivních kartónech a zahrnuje období 1959 - 1970.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace