Literární archiv Památníku národního písemnictví - Smrček Josef Václav

Vyhledávání:
Josef Václav Smrček
(1889-?)

Narodil se 7. dubna 1889, datum smrti nezjištěno.
Dělník. Ve svých spisech uvádí jako zaměstnání: technickohospodářský provozní v Psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích.
Z jeho pozůstalosti lze vyčíst jen málo osobních údajů. Byl ženatý a měl děti. V letech 1943 - 1945 prošel několika koncentračními tábory - Terezín, Osvětim, Buchenwald. Zážitky odtud zpracoval v jedné z knih Vzpomínky... Po osvobození byl roku 1946 obžalován z kolaborace na základě dopisů psaných za okupace různým německým činitelům, kde schvaloval fašismus a nacismus. V souvislosti se soudním procesem podstoupil i psychiatrické vyšetření. Byl shledán duševně zdravým a za své činy plně zodpovědným. Soud ho potrestal deseti lety vězení. Část trestu nejspíš i odpykal. Nicméně na jiném místě v knize Vzpomínky... lze nalézt opis dopisu od Městského soudu v Praze, kterým byla zamítnuta žádost o navrácení svéprávnosti a zrušení ochranné léčby. Důvody ani doba případné léčby nebyly zjištěny.
Sám se považoval za duševně zdravého a dokonce za ”skromného génia a vůdce národa českého”.
Jeho pozůstalost se sestává z pěti knih rukopisů obsahujících kopie dopisů, které zasílal různým politicky činným osobám a stranám. Navrhoval v nich vlastní řešení nastalé politické situace. Knihy postupně zasílal Památníku národního písemnictví (poslední roku 1970), literární archiv je převzal v roce 1982 a jsou uloženy pod přírůstkovým číslem 98/82. Fond zahrnuje období 1953 - 1970.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace