Literární archiv Památníku národního písemnictví - Spilka Zdeněk

Vyhledávání:
Zdeněk Spilka
(1903-1987)

Narodil se 1. ledna 1903 ve Slatiňanech u Chrudimi, zemřel 16. ledna 1987 v Brně.
Své dětství prožil postupně v několika městech, neboť jeho otec byl jako železniční úředník často překládán z místa na místo. Postupně absolvoval nižší reálné gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem a obchodní akademii v Brně.
Od roku 1923 pracoval v tehdejší Hypoteční, později Investiční bance v Brně, kde působil (kromě období okupace) až do roku 1950, kdy byl pro své vážné onemocnění předčasně penzionován.
Do literatury vstoupil roku 1929 prvotinou Jaro srdcí a dále pak sbírkou Sloky svatební, ve kterých se soustředil na citové vztahy, dojmy ze svého okolí, rodiny. Touto tematikou jsou naplněny i jeho další práce. Z jemné, melancholické lyriky vybočuje sbírka Jenom žil, vyvolaná silným zklamáním a bolestí z podzimu roku 1938.
Spilkovy melodické verše byly již od počátku jeho tvorby často zhudebňovány (J. B. Foerster, J. Černík, J. Kvapil, V. Kaprál a další).
Již od 30. let byl členem Moravského kola spisovatelů, pěveckého sdružení Opus, které tehdy řídil dirigent a skladatel Vilém Steinman, jeho pozdější tchán, od roku 1940 se stal členem Syndikátu českých spisovatelů, Umělecké besedy a mnoha dalších sdružení a spolků. Spolupracoval s mnoha deníky a časopisy a s českým rozhlasem v Brně, kde byla uvedena jeho četná pásma poezie.
Překládal z ruštiny Nikolaje Sergejeviče Gumileva.
Písemná pozůstalost Zdeňka Spilky je zachována od osobních a rodinných dokladů přes obsáhlou korespondenci a množství rukopisů až po soubory tisků, výstřižků a fotografií ve značné úplnosti. Najdeme zde zajímavou korespondenci s řadou spisovatelů, literárních a hudebních vědců, z nichž někteří rovněž patřili k jeho blízkým přátelům (P. Bezruč, J. B. Čapek, V. Drábek, J. Dolanský, M. Elpl, J. B. Foerster, J. John, J. Karen, J. Křička, A. C. Nor, F. Směja, J. Šnobr, J. Vyplel, V. Závada a další). Oddíl rukopisů představuje takřka v úplnosti autorovu tvorbu. Obsahuje soubor rukopisů, básnických sbírek, jednotlivých básní, rozhlasových pásem, článků a recenzí.
Literární pozůstalost Zdeňka Spilky je uložena v 17 archivních kartonech pod přírůstkovými čísly 117/85 a 22/98 a zahrnuje období 1885 - 1984.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace